U Hrvatskoj djeluje 16 ovakvih udruga, uz dva krovna saveza, no nitko od njih nije pozvan u radnu skupinu za izradu novog Zakona o zaštiti potrošača .

U Ministarstvu gospodarstva izrađuje se, kako doznaje Novi list, novi Zakon o zaštiti potrošača, krovni zakon koji uređuje ovo područje, no u njegovu izradu ovaj put, za razliku od 2003. kada se zakon prvi put donosio, i kasnije u nekoliko navrata mijenjao, Ministarstvo nije uključilo potrošačke udruge. U Hrvatskoj aktivno djeluje 16 takvih udruga, uz dva krovna saveza udruga, no nitko od njihovih predstavnika nije pozvan u radnu skupinu za izradu zakona niti je nacrt zakona dosad vidio.

"Skrivati nacrt zakona od potrošačkih udruga nama je neshvatljivo, i vrlo čudno. Umjesto da komunikacija između nas i zakonodavca, koja je bila vrlo dobra sve od 2003. do 2009. godine, napreduje, ona je sve lošija. Čini se da su potrošačke udruge u Hrvatskoj postale samo demokratski ukras", ističe Ilija Rkman, predsjednik Potrošača - Hrvatskog saveza udruga za zaštitu potrošača.

Postoji, napominje, Nacionalno vijeće za zaštitu potrošača, koje broji 20 članova i kojeg je osnovala Vlada, a u kojem se nalaze i četiri predstavnika potrošačkih udruga. Iako bi se, kao tijelo koje sudjeluje u kreiranju politike zaštite potrošača, moralo sastati svaka tri mjeseca, Vijeće je zadnji put svoj sastanak imalo u svibnju, prije toga samo u veljači, dok u radnu skupinu za izradu novog zakona nitko od ta četiri člana, kao ni od još četiri njihova zamjenika, nije pozvan.

Ministarstvo je na samo jedan sastanak o izmjeni zakona pozvalo Tomislava Lončara iz Saveza udruga za zaštitu potrošača Hrvatske, kojem, kako kaže Lončar, nije predočen nacrt zakona, već mu je samo rečeno da se izjasni oko tri članka zakona. Ministarstvu je uputio pismo kojim izražava negodovanje zbog takvog načina donošenja zakona. Lončar je, kako navodi, u radnoj skupini za izradu zakona bio i 2003. i 2009. godine, sada tamo nije nitko. Zašto, iz Ministarstva ne odgovaraju konkretno.

"Gospodin Lončar pozvan je da ukoliko ima konkretne prijedloge za izmjenom pojedinih odredbe Zakona, da ih dostavi Ministarstvu gospodarstva, kako bi se razmotrila mogućnost njihove implementacije. Međutim, Ministarstvo gospodarstva do danas nije zaprimilo ni jedan prijedlog udruga za zaštitu potrošača vezano uz navedenu problematiku", odgovaraju u Ministarstvu gospodarstva. Kako pak uzvraćaju Lončar i Rkman, na što bi se potrošačke udruge trebale referirati, kad nacrt zakona nisu ni vidjele, i kad su svim članovima Nacionalnog vijeća informacije o njemu zatajene? Prema neslužbenim informacijama, novi bi se zakon na Vladi trebao naći u prvom tromjesečju iduće godine.

h-alter.org

Komentar Saveza:

Čudna logika Ministarstva ???

„Ministarstvo gospodarstva do danas nije zaprimilo ni jedan prijedlog udruga za zaštitu potrošača vezano uz navedenu problematiku“ ??????

Na ŠTO dati očitovanje, amandmane, prijednoge, sugestije ako NEMATE PREDLOŽAK !!!

Zaborali su na naše prijedloge dopune Zakona i analize PROBLEME provedbe Zakona koje smo višenaratno slali Ministarstvu u sklopu (1) Godišnjih izvješća o radu Savjetovalištu za potrošače, (2) Izmjene i dopune Zakona o zaštiti potrošača kada je uvršten članak o TIME-SHARING, (3) Izvješće o realizacije Akcijskog programa 2011 i 2012, te Izvješće o realizaciji Nacionalnog programa za zaštitu potrošača u razdoblju 2009-2012. Godine.

Dakle, imaju dovoljno naših sugestija i prijedloga dopune Zakona. Međutim, mi pišemo prijedloge i analize koje su redovito tijekom 2011 -2013. godine „demokratski ukras“.

Konačni učinak – Zakon o potrošača se postupno od 2007- godine do danas reducira prava potrošača i ovlasti udruga.